środa, 13 kwietnia 2011

MUKOWISCYDOZA-słona choroba

Jest jedną z najcięższych chorób, których współczesna medycyna nie potrafi wyleczyć, może jednak przy prawidłowym i szybkim rozpoznaniu oraz odpowiedniej terapii ułatwić i wydłużyć choremu życie.
W skrócie można opisać, że przy tej chorobie organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia przede wszystkim w układzie odechowym, pokarmowym i rozrodczym. Niewykryta odpowiednio wcześnie, nieprawidłowo lub wcale nie leczona, prowadzi do uszkodzenia płuc, niewydolności trzustki i w dalszym etapie do śmierci.
Mukowiscydoza, to również jedna z najczęstszych chorób genetycznych. Odpowiada za nią uszkodzony gen CFTR, a jego nosicielami jest 4 na 100 osób. Samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak oboje rodzice są nosicielami uszkodzonego genu prawodopobieństwo, że przekażą ją dziecku jest duże. 25% takich dzieci rodzi się z Mukowiscydozą, 50% jest nosicielami i tylko pozostałe 25% nie jest nią obciążone. Na Zachodzie wszystkim noworodkom wykonuje się testy wykrywające tę chorobę, w Polsce natomiast jedynie w kilku regionach. Nadal najczęściej wykrywana jest między 3 – 5 rokiem życia, ewentualnie później.Coraz jednak więcej lekarzy zdających sobie sprawę z zagrożenia, jakie ta choroba niesie wykazuje daleko posuniętą ostrożność i podejrzyliwość w diagnozowaniu.
Można spokojnie określić Mukowiscydozę jako „ słoną chorobę „, gdyż dochodzi przy niej do nadmiernego wydzielania się soli wraz z potem. Ciałko dziecka jest zatem słone, co można wyczuć całując je.
Gęsty śluz sprawia, że chorzy często zapadają na zapalenia dolnych i górnych dróg odechowych, mają kłopoty z trawieniem, ponieważ praca trzustki zostaje zakłócona. Takie dzieci rozwijają się dużo wolniej od rówieśników. Podobnie jednak rzecz ma się z alergią i astmą. Często też lekarze przy pierwszych objawach podejrzewają te choroby,a na właściwy trop wpadają alergolodzy, pulmonolodzy lub laryngolodzy. Najprostszym badaniem na wykrycie Mukowiscydozy jest tzw. test potowy, który polega na oznaczeniu poziomu chlorków /słona choroba/. Skuteczność tego testu wynosi 95% przypadków i właśnie od tego, jak szybko zostanie wykonany a choroba rozpoznana niejednokrotnie zależy życie dziecka. Bowiem dostatecznie wczesna diagnoza i podjęte leczenie zapobiegnie uszkodzeniu płuc, niewydolności trzustki, niedożywieniu.
Terapia polega na tym, że chory jest praktycznie skazany przez całe życie przyjmować leki na rozrzedzenie wydzieliny, witaminy, preperaty enzymatyczne, stosować odpowiednie pomocnicze zabiegi, jak drenaż, ćwiczenia oddechowe, inhalacje, wysokokaloryczną dietę.
Każdy niepokojący symptom u dziecka pownien zostać przez rodzica natychmiast zgłoszony lekarzowi, bowiem gwarantuje wczesne wykrycie choroby i odpowiednią kurację. Tak jest w przypadku zarówno Mukowiscydozy, jak i wielu innych groźnych chorób.

niedziela, 10 kwietnia 2011

Autorem artykułu jest sklepnazdrowie



Kto poczuje na sobie moc prozdrowotnego działanie owoców goji ten zrozumie dlaczego w tradycyjnej medycynie azjatyckiej owoc ten był jednym z najcenniejszych skarbów.

Również w dzisiejszych czasach jagoda ta uważana jest, za niezwykłe źródło zdrowia. Szereg badań sprawił, że dietetycy uważają goji za jeden z najbardziej wartościowych owoców.

Owoc Goji kwitnie i rozwija się w dolinach Chin, Tybetu oraz Mongolii na krzewie kolcowoju pospolitego. Gałązki pokryte kolcami, liście grube i długie, kwiaty w kolorze fioletowo-purpurowym, owoce podłużne o kolorze jasno czerwonym, kuszą przyjemnym i słodkim smakiem.

Co czyni owoc Goji, że możemy go nazwać zdrowa żywność?

Jagody goji to bogactwo witaminy C, są trzecim na świecie jej naturalnym źródłem. Dodatkowo zawierają witaminy z grupy B: B1, B2, B6 oraz witaminę E. Są źródłem 21 niezbędnych minerałów (między innymi: cynk, żelazo, miedź, wapń, german, selen, fosfor) oraz 19 aminokwasów ( w tym 8 niezbędnych, którychorganizm ludzki sam nie jest w stanie wyprodukować). Warto również wspomnieć, że jest najbogatszym źródłem beta karotenu.

To oczywiście nie wszystko. Jagody goji zawierają polisacharydy, które wzmacniają system immunologiczny. A także wyróżniają się jedną z najwyższych zawartości antyoksydantów na świecie

Goja „owoc długowieczności”.

To nie przypadek, że goja cieszy się tak ogromną popularnością wśród Chińczyków, dietetyków, a nawet artystów i wszystkich ludzi, którzy dbają o zdrowie i urodę. Goja ma wielokierunkowe działanie.

Polecana jest przy chorobach serca, gdyż hamuje syntezę cholesterolu. Wzmacnia i oczyszcza krew.

Ma korzystny wpływ na nerki, płuca i wątrobę. Pomaga w procesach odtruwania wątroby, nawet przy ciężkich zatruciach substancjami chemicznymi. Dodatkowo zapobiega przemianom tłuszczowym wątroby i chroni od jej otłuszczenia.

Zbawiennie działa na wzrok. Wzmacniania oczy i wpływa na poprawę ostrości widzenia. Zeaksantyna zawarta w goji odpowiedzialna jest za ochronę plamki żółtej siatkówki. Z powodzeniem jest stosowana w zaćmie.

Owoc ten jest polecany także przy dolegliwościach reumatycznych.

Wzmacnia oraz regeneruje mięśnie i kości.

Polecana jest także kobietom, ponieważ łagodzi bóle miesiączkowe i pomaga w leczeniu raka szyjki macicy. A w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca.

Jagody goji to najlepszy sposób na zachowanie młodej, jędrnej skóry. Są najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Jakby tego było mało owoce Goji mają swój udział w wspieraniu naszego mózgu. Poprawiają pamięć. Zapewniają właściwą pracę mózgu i systemu nerwowego. I co ważne jagody te zawierają Betaine niezbędną do produkcji w wątrobie choliny-czynnika, który łagodzi nerwicę.

Produkty z owoców goji takie jak sok z goji 100% można zakupić w miejscach wyjątkowych jak np. sklep ze zdrową żywnością, wciąż niestety są to rzadkie produkty na naszym rynku.

---

Sklep ze zdrową żywnością "na Zdrowie" Wrocław, ul. Jedności Narodowej 120C, 50-301 Wrocław

adres www: www.nazdrowie.net.pl

e-mail: sklep@nazdrowie.net.pl

telefon: (071) 794-50-05


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 8 kwietnia 2011

W tydzien ku lepszemu - Finisz

drowie psychiczne ma ogromny wpływ na stan ogólny naszego organizmu.

          S o b o t a - odetchnij swobodnie.
          Zmiany w Twoim samopoczuciu powinny być widoczne. Jeśli nie, tom znaczy, że niezbyt wiele innowacji wprowadziliście do swego życia. nie jest to jednam powód do zniechęcenia, kolejne tygodnie przed Tobą. Najważniejszy i najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Jeśli jednak chcesz dokądkolwiek dojść, musisz przede wszystkim zacząć iść. I dosłownie i w przenośni.
          Pomyśl także o seksie. Wszelkie badania nad tym aspektem naszego życia wykazują, że już samo myślenie o tematyce romantycznej poprawia nam nastrój, a nawet łagodzi ból. Dobry seks jest balsamem na naszą duszę. Podobnie jak uczucia i bliskie więzy z innymi ludźmi. Dlatego staraj się pozbyć wszelkich negatywnych uczuć do innych. Jeśli ktoś sprawił Ci przykrość, wyrządził krzywdę i pielęgnujesz to w sobie, żywisz do niego urazę. rozpamiętujesz to przeżycie, tym samym pozwalasz się krzywdzić ponownie i to podwójnie. Przez tę osobę i siebie osobiście. Samo myślenie o tym wyzwala negatywne myśli i stres, a to wielokrotnie zwiększa ryzyko chorób serca a nawet zawału. Pozwól temu minąć i odejść w przeszłość. Przywołuj z niej tylko dobre chwile, miłe wspomnienia. Kiedy nachodzi Cię smutek, melancholia, żal staraj się poprawić nastrój a nie odwrotnie.
           Do jedzenia przygotuj owoce morza. Są zdrowe i  niskokaloryczne. Niedobór witamin sprzyja lub wręcz jest powodem wielu chorób. Dlatego dbaj o spożywanie takich produktów, które posiadają ich dużo, przy jednoczesnej niewielkiej wartości energetycznej.Uwierz w to, że jedzenie zdrowe może być urozmaicone i smaczne, przy czym do przygotowanie nie wymaga więcej czasu i środków finansowych niż nieśmiertelne schabowe czy mielone, a może zapobiec wielu groźnym chorobom, utrzymać dobry poziom cukru, cholesterolu, elektrolitów i innych ważnych składników naszej krwi.
          Świeże powietrze, piękne otoczenie i przyroda zwiększają ochotę na ruch. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy ruszasz się więcej. Praca w ogrodzie pozwoli Ci stracić w tym samym czasie co aerobik w zamkniętym pomieszczeniu o 1/3 kalorii więcej. spacer w pięknej okolicy zachęca do szybszego kroku, a lekkie zmęczenie dobrze wpływa na układ krążenia i serce. Jednakże jednocześnie przy wszystkich ćwiczeniach uważaj na dostosowanie tempa i ilości powtórzeń do swoich możliwości. Przesada nie jest wskazana w żadnej sferze naszego życia. Dlatego zamiast trzymać się jednego typu aktywności ruchowej, wprowadź zmiany. Dbaj także, aby dzieci miały urozmaicone możliwości rozwoju fizycznego. Oprócz regularnych treningów, które tak lubią, zabierz je od czasu do czasu na odmienne zajęcia, tak więc piłkarza na pływalnię lub  rower, kolarza na boisko piłkarskie lub  tenis. Ryzyko urazów zmniejsza się jeśli nadmiernie nie obciążamy tylko jednej grupy mięśni, czy stawów.Pamiętaj "Czego Jaś się nie nauczy...", dlatego jak najwcześniej wyrabiaj w dziecku dobre zdrowe nawyki, jedzeniowe, ruchowe, grzecznościowe. Dawaj jak najczęściej przykład osobiście, bierz udział w ich życiu, ruszaj się z nimi, spożywaj jak najczęściej posiłki. Dzieci, którym towarzyszy się  często przy różnych czynnościach są później lepiej dostosowanie społecznie, chętniej i lepiej uczestniczą w zajęciach grupowych. Działając wspólnie ruchowo unikniecie  lub zmniejszycie otyłość, ryzyko chorób serca i wielu nowotworów. Gry i zabawy na świeżym powietrzu dostarczą nie tylko przyjemności i rodzinnej bliskości, ale również witaminy D, odpowiedzialnej za prawidłowe wchłanianie wapnia do kości, a poza tym rozładują energię i stres.
          
           Jeśli nie zplanowaliście niczego ciekawego na sobotni wieczór można go częściowo "poświęcić" na krótkie podsumowanie minionego tygodnia.
Rozpoczęliśmy drogę " ku lepszemu..." życiu. Jeśli zmiany, które wprowadziliście do codziennego rozkładu podobają się Wam, warto je kontynuować i ewentualnie modyfikować na rzecz innych, równie korzystnych. Szkoda byłoby jednak tak po prostu zarzucić i zapomnieć to, czego dokonaliście.
           Krótkie wskazania na następne tygodnie :
1. Dużo ruchu, szczególnie na powietrzu dla wzmocnienia kondycji fizycznej, mięśni stawów. kości, serca.
2. Pozytywne myślenie, umiejętne odreagowywanie strasów, nieco relaksu, spontaniczne obdarowywanie się
    drobiazgami /niekoniecznie materialnymi/
3. Kolorowe urozmaicone jedzenie.Mało tłuszczów do gotowanie i smażenia, soli, cukru, za to dużo jarzyn,   
   owoców, ryb. Większa uwaga na ilość i jakość spożywanych produktów.

4. Badanie kontrolne i sprawdzenie zagrożeń, spokojna obserwacja stanu zdrowia własnego i członków
    rodziny.

            WSZYSTKO Z UMIAREM, BEZ PRZESADY METODA MAŁYCH KROKÓW

                                                                                                                    P O W O D Z E N I A

czwartek, 7 kwietnia 2011

W tydzien ku lepszemu - Dzielnie do przodu

          P  i ą t e k - Po tygodniu wytężonej pracy zawodowej, domowej i nad sobą zbliża się kolejny wypoczynek. Wprowadź kolejne drobne zmiany. Cwiczenia z ciężarkami - nawet krótkie i niezbyt intensywne dają dobre rezultaty. Decydując się na nie nawet tylko 2 razy w tygodniu znacznie poprawisz wydajność Twojego układu krążenia, dodadzą sił i sprawią, że codzienne obowiązki staną się łatwiejsze do wykonania, co z kolei przełoży się na zwiększenie aktywności fizycznej. Zamiast siedzieć z przyjaciółmi w kinie lub przy kawie w domu, zaproś ich na kręgle lub Darta. Taka gra może być wiele ciekawsza od filmu lub wymiany plotek. Spróbuj.
          Postaraj się wygospodarować 30 min. dziennie na ćwiczenie technik releksacyjnych. Masz duży wybór i na pewno znajdziesz takie, które będą dla Ciebie odpowiednie i sprawią przyjemność. Rób to dla swojego serca, aby zmniejszyć wpływ codziennego stresu na jego stan. Może zainteresujesz się jogą. Jest to forma ćwiczeń, których zestaw dobrany indywidualnie do potrzeb może uprawiać każdy, uelastycznia mięśnie, usprawnia stawy, wiązadła. poprawia wydolność oddechową a połączona z medytacją ma dobroczynny wpływ na psychikę. Kilka treningów pod okiem instruktora, który pokaże pozycje/asany/, nauczy przy tym sposobu oddychania i skoryguje błędy, a dalej można ćwiczyć samodzielnie.
          Staraj się jeść jak najczęściej produkty z pełnego ziarna. Zawarte w nich są przeciwutleniacze i przede wszystkim błonnik / który doskonale "wymiata" z naszych jelit zaległe "brudy"/ przeciwdziałają nowotworom okrężnicy. Niestety uważać jednak należy na autentyczność tych produktów. Tak jak nie wszystko jest złotem, co się świeci tak nie wszystkie ciemne pieczywo jest faktycznie z pełnego ziarna, często jedynie barwione. Ziarna muszą być widoczne gołym okiem.
          Jedzcie dużo owoców. Mamy obecnie w sklepach tak duży wybór, że spokojnie można urozmaicić przygotowywanie owocowych przekąsek, sałatek. Szczególnie dla ludzi /oczywiście nie tylko/, którzy mają problemy z oddychaniem i z astmą jedzenie owoców /oczywiście jednocześnie ze standardowym leczeniem/ pomaga zredukować nieco duszności lub świszczący oddech. Przy alergii, która towarzyszy często astmie trzeba być szczególnie ostrożnym, gdyż niektóre z owoców mogą nasilać te dolegliwości. Cytrusy, kiwi, owoce jagodowe, brzoskwinie, jabłka i inne owoce mają bogaty skład witaminowy i są bardzo wskazane, ale jednocześnie mogą uczulać. Obserwuj więc reakcje swoje i swych najbliższych po zjedzeniu czegokolwiek.  i jak z każdym jedzeniem postępuj rozsądnie. Nigdy za dużo.
          Ograniczając używania tłuszczów, szczególnie do przygotowania posiłków nie wpadaj również w przesadę. Nasz organizm ich potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego spożywaj więcej tłustych ryb morskich, które zawierają dużo kwasów tłuszczowych Omega 3, obniżających poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, co z kolei ma pozytywny wpływ na stan Twoich żył i serca. Łosoś, tuńczyk makrele, sardynki, sardele są doskonałym materiałem na zdrowe i pyszne dania. Wykaż inwencję.
          Pamiętając jednak, że to, co zakazane najlepiej smakuje można się czasem skusić na ciastko lub inny słodki smakołyk, z tym że wówczas należy zredukować ilość węglowodanów w innych produktach zjadanych tego dnia.




          

środa, 6 kwietnia 2011

Autorem artykułu jest Flypr

Rewolucja na patelni, czyli lekcje zdrowego smażenia

O daniach smażonych często mówi się, iż są niezdrowe i ciężkostrawne. Jednak to nie sam proces obróbki termicznej, a niewłaściwa technika przyrządzania posiłku kształtuje taką o nich opinię. Jak zatem smażyć, aby potrawy były smaczne, dietetyczne i pełne witamin wyjaśnia Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp.z.o.o.


Prawidłowe smażenie związane jest zarówno z odpowiednim doborem tłuszczu roślinnego, jak
i metodą przygotowania potrawy. Aby danie z patelni cieszyło smakiem oraz nie wpływało negatywnie na nasze zdrowie oraz linię warto poznać tajniki jego umiejętnego sporządzenia. Marek Kapturzak z firmy VOG Polska Sp.z.o.o tłumaczy jak smażyć, aby zachować wartości odżywcze posiłków oraz zminimalizować ryzyko wchłaniania przez nie tłuszczu.

Lekcja nr 1- Zwróć uwagę na skład oleju

Apetyczny wygląd, kuszący zapach i niepowtarzalny smak to główne zalety smażonych dań. Niestety posiłki przyrządzone taką metodą bywają często bardzo niezdrowe. Negatywnym efektem smażenia jest przedostawanie się do jedzenia produktów rozkładu tłuszczu, które uważane są za substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jedynie umiejętna technika smażenia, na odpowiednim oleju minimalizuje ryzyko ich powstawania. " Do smażenia zaleca się oleje roślinne, a przede wszystkim te o przewadze kwasów jednonienasyconych nad wielonienasyconymi. Kwasy jednonienasycone są zdecydowanie mniej podatne na utlenianie, zapewniają zatem wysoki stopień stabilności w temperaturze, w jakiej odbywa się proces smażenia, czyli zwykle ponad 150 do 200 stopni Celsjusza. Kwasy jednonienasycone względem wielonienasyconych powinny kształtować się w proporcji 2:1. Układ około 60 % kwasów jednonienasyconych w stosunku do ponad 30 % kwasów wielonienasyconych znajdziemy na przykład w oleju rzepakowym marki Rapso." - uzasadnia Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp.z.o.o.

Lekcja nr 2- Zwróć uwagę na sposób produkcji oleju i jego opakowanie

Do smażenia powinniśmy używać olejów tłoczonych na ciepło oraz rafinowanych, które mają wyższą temperaturę dymienia od tłoczonych na zimno bez wykorzystania procesu rafinacji. Ważne jest również, aby tłoczenie odbywało się bez ekstrakcji, czyli wypłukania oleju za pomocą środków chemicznych."Tłoczenie na ciepło bez ekstrakcji jest to proces w trakcie, którego nasiona surowca są lekko rozgniatane, krótkotrwale rozgrzewane oraz oczyszczone za pomocą filtrów z wody, zanieczyszczeń i substancji powodujących zmętnienie. Następnie w wyniku rafinacji od oleju odseparowane zostają wolne kwasy tłuszczowe, które przyśpieszają procesy utleniania oraz jełczenia oleju oraz substancje, które pod wpływem ciepła ulegają niebezpiecznym dla zdrowia przemianom. Tłoczenie na zimno, natomiast odbywa bez podgrzewania ziarna oraz procesu rafinacji. W związku z nie oczyszczeniem tłuszczu nie może być stosowany do celów tzw. gorącej kuchni. Tłoczenie na ciepło z rafinacją bez sztucznych dodatków stosuje się na przykład w przypadku oleju marki Rapso." - wyjaśnia Marek Kapturzak z firmy VOG Polska Sp. z.o.o. Co więcej do smażenia powinniśmy wybierać oleje roślinne, których opakowanie chroni zawartość przed szkodliwym działaniem światła, tym samym zapobiegając jego utlenianiu się. "Tłuszcz zjełczały w kontakcie z wysoką temperaturą może wytwarzać niebezpieczne dla zdrowia związki oraz negatywnie wpłynąć na smak i wygląd potraw. Warto więc zwrócić uwagę, aby butelka oleju służącego do smażenia wykonana została z ciemnego szkła, jak w przypadku oleju rzepakowego, do uniwersalnego stosowania, marki Rapso." - dodaje ekspert z firmy VOG Polska Sp.z.o.o.

Lekcja nr 3- Poznaj technikę smażenia

Smażone dania pięknie pachną i wspaniale smakują. Niestety niewłaściwie przyrządzone mogą stać się prawdziwą bombą kaloryczną. Aby smażone potrawy były jednocześnie smaczne, zdrowe i lekkostrawne, warto zwrócić uwagę na technikę ich przygotowania. Po pierwsze powinniśmy ograniczyć ilość tłuszczu wylewanego na patelnię. W tym celu zaleca się stosowanie naczyń z powłoką nieprzywieralną, która nie wymaga ciągłego uzupełniania niedoboru oleju oraz zapobiega przypaleniu się posiłku. Również czas przygotowania ma tutaj istotne znaczenie. "Proces smażenia powinien odbywać się jak najkrócej. Na skutek reakcji tłuszczu z wysoką temperaturą oraz tlenem na patelni powstają toksyczne związki chemiczne, które wnikają do potrawy, przez co staje się ciężkostrawna i niezdrowa. Dlatego też smażony produkt powinien być jak najczęściej przewracany, aby uniknąć jego nadmiernemu spieczeniu. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze oleju. Za słabo rozgrzany tłuszcz wnika do wnętrza potrawy, zwiększając tym samym kaloryczność posiłku, przegrzany natomiast wytwarza szkodliwe substancje oraz niszczy wartościowe składniki odżywcze potrawy." - wyjaśnia Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp. zoo. Podstawą udanego smażenia jest również używanie świeżego oleju. Żywność przyrządzana na tłuszczu zużytym traci bowiem nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim szkodzi zdrowiu, będąc przyczyną zatruć pokarmowych.

Odpowiednio dobrany olej oraz umiejętna metoda przyrządzania dań to główne zasady smażenia. Warto je poznać, aby bez wyrzutów sumienia cieszyć się smaczną, zdrową i lekkostrawną potrawą.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Firma VOG Sp. zoo powstała w 1994 roku, początkowo pod nazwą KRESTO- Polska. W 1999 pozyskała nowego właściciela VOG AG-austriackie przedsiębiorstwo z centralno-europejską kompetencją, własnymi spółkami w 7 krajach, doświadczeniem w produkcji win i oleju jadalnego, jak również w imporcie oraz w handlu produktami spożywczymi i przemysłowymi. Certyfikowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakość produktów.
VOG Polska Sp.z.o.o
ul.Przemysłowa 8
96-100 Skierniewice
www.vog.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Kilka wskazówek jak poradzić sobie ze stresem i zmęczeniem psychicznym i fizycznym

Autorem artykułu jest BENEDYKTA EMILIA BAGREC



Domowe sposoby leczenia aromaterapią. Pewne olejki zapachowe pozytywnie działają na nasze samopoczucie. Szczegółowe działanie najpopularniejszych olejków eterycznych.

Metodę leczenia aromaterapią znali już starożytni lekarze greccy, rzymscy i arabscy. Dziś stosuje się ją nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce, w biznesie i psychologii. Olejki eteryczne mają ogólne działanie odkażające, bakterjobójcze, grzybobójcze, przeciw zapalne, rozkurczowe, moczopędne, uśmierzające ból. Działają uspakająco i rozlużniająco. Japończycy aromaterapię stosują w biurach. Pracownicy wspomagani są odpowiednio dobranymi mieszankami zapachowymi. Rano w pomieszczeniach rozpyla się zapachy orzeżwiające, w porze lanczu - rekaksujące, a po południu pobudzające. Aromaterapia domowa, polega na wonnych inchalacjach i kąpielach. Jest to doskonały sposób na relaks po stresującym dniu. Kąpiel z dodatkiem olejku lawendy lub pomarańczy doskonale nas rozpręży. Jeśli chcemy zwiększyć swoją zdolność koncentracji, możemy w pomieszczeniu, w którym przebywamy, rozpylić zapach tymianku lub bazylii. Poniżej podaję zastosowanie najpopularniejszych olejków eterycznych.
LAWENDOWY - pomaga zwalczyć stres i bezsenność.
EUKALIPTUSOWY - skuteczny w leczeniu przeziębienia, łagodzi suchy kaszel. Zmniejsza bóle mięśni.
BAZYLIOWY - usuwa zmęczenie psychiczne i fizyczne, poprawia koncentrację.
MAJERANKOWY - łagodzi schorzenia dróg oddechowych, Jest skuteczny w uporczywych zaparć.
MIĘTOWY - poprawia nastrój, leczy ból gardła i łagodzi zgagę.
SANDAŁOWY - uspokaja i rozładowuje napięcie. Zmiękcza suchą skórę, skuteczny w łupieżu. Leczy bezsenność.
GERANIOWY - zmniejsza stres i niepokój, oczyszcza skórę. Zwalcza otyłość i celulit

---

benita


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

W tydzien ku lepszemu - Kontynuacja

          S r o d a  - zaraz po przebudzeniu postaraj się przywitać kolejny dzień uśmiechem. Słowa " dziękuję, że jestem, że się obudziłam, że mam przed sobą następny dzień, pozytywnie nastawią Cię do wszystkiego, co może nam się przydarzyć. Do tego mała porcja gimnastyki, która pomoże rozruszać kości, stawy, mięśnie i możesz zaczynać. Spraw sobie tego dnia mały prezent motywujący  do regularnego ruszania się, niewielki sportowy gadżet, może element albo cały sportowy ubiór, zależnie od tego ile pieniędzy możesz wydać. To wcale nie musi być wielka rzecz, wystarczy drobiazg ale ekstra, nieplanowany. Pamiętaj o chodzeniu pieszo ile się da, schody zamiast windy.
          Regularnie myśl o tym, co dobrego otrzymałaś/eś/ od życia. Możesz spisać taką listę i powiesić w  widocznym miejscu. Pozytywne myślenie łagodzi stres, podnosi naszą samoocenę, a tym samym motywuje do dalszych działań.
          Nie zapominaj o kolorowym posiłku. Kolejną innowacją może być szybkie przygotowanie " domowych " lodów. Włóż po prostu patyczek do ulubionego jogurtu i zamroź. Dostaniecie dodatkową porcję wapnia - przeciwdziała osteoporozie, wzmacnia zęby i jest smaczne. Dobrym przyzwyczajeniem będzie również picie dodatkowej szklanki mleka, kefiru lub maślanki  w ciągu dnia. Częściej rezygnuj z gazowanych, słodkich napojów na rzecz wody mineralnej, czy ziołowej herbaty. Dzięki temu możesz schudnąć ponad 10 kg rocznie, zdrowo i regularnie. Staraj się posiłki przygotowywać z możliwie jak najmniejsza ilością tłuszczu, grillowane lub duszone na parze. Jeśli musisz użyć tłuszczu to wybieraj najlepsze gatunki do konkretnych celów, mniejsza ilość, a najlepsza jakość to dobra dewiza.Doceniaj swoje serce, ma przed sobą jeszcze długie lata pracy, katorżniczej dodam.Zbadaj cholesterol i stan swoich tętnic. Nie zapominaj również, że wiele chorób ma podłoże genetyczne. Regularne badania pomogą w odpowiednim momencie wykryć zagrożenie i ewentualnie podjąć terapię, a zdrowszy tryb życia może do minimum zredukować ryzyko. Do takich chorób należą nowotwory /obecnie również przeprowadza się odpowiednie badania umożliwiające ocenę ryzyka na wiele rodzajów nowotworów/, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, alergie, astma oraz wiele innych. Odrobina ostrożności jest bardzo wskazana.



          C z w a r t e k  - w domu ciepło, przytulnie, wygodny fotel. Interesującym film, czy książka. Za oknem paskudna pogoda. Czujesz zmęczenie, brak ochoty na odrobinę nawet ruchu. Jednakże początki już masz za sobą i nie było wcale tak źle. Nie jesteś z cukru, a nieco wilgoci dobrze wpływa na cerę. Jeżeli jednak istotnie nie możesz się zmusić do wyjścia z domu, pomyśl, że 10 minut to tak niewiele w stosunku do korzyści jakie przynosi. Kilka ćwiczeń, bądź energiczny " marsz" przy otwartym oknie i może po 10 minutach znajdziesz chęć na kolejne 10? Poza zbawiennym wpływem na wagę ruch ma również duże znaczenie w profilaktyce osteoporozy, szczególnie wykonywane przez 2-3 min. dziennie podskoki - uwaga na kolana przy lądowaniu nie należy ich napinać czy usztywniać.
          Kolejne przypomnienie - nie zapominaj o kolorowych posiłkach. Można zrobić nawet naleśniki czy pierogi - najlepiej z pełnoziarnistej mąki, ale z nadzieniem warzywnym lub owocowym. Doceniaj i stosuj często warzywa strączkowe, mają mnóstwo minerałów i do tego kwas foliowy - świetny do przecidziałania chorobom serca oraz nieoceniony błonnik, który powoduje powolniejsze wchłanianie węglowodanów co prowadzi do powolnego zbijania wagi, ale również przeciwdziała cukrzycy. Tak więc fasola, kukurydza, groszek. Nie pomijaj pomidorów, marchwi, selera, kapusty, brokułów. Nawet dzieci chętnie jedzą warzywa, podawane w ciekawy, estetyczny sposób i w różnych wariantach, jeśli do tego rodzice regularnie się nimi zajadają. Korzystnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju potraw są przyprawy, np. imbir, który jest balsamem dla naszych stawów, uelastyczniając je i zmniejszając stany zapalne. Na pewno nie muszę przypominać, że soli i cukru powinniśmy się zwyczajnie wystrzegać i używać tylko śladowych ilości w niezbędnych przypadkach.
          Każdego dnia zadaj sobie pytanie" Czy lubię swoje życie?" I jeśli przez dłuższy czas odpowiadasz negatywnie, pomyśl co jest tego przyczyną i co możesz zmienić. Prowadzenie życia, które nam nie odpowiada i do nas nie pasuje jest poważnym zagrożeniem dla serca. Powoduje bowiem długotrwały stres będący przyczyną wielu schorzeń. Osłabia odporność, obciąża psychikę. Nie trzeba podejmować w tym kierunku od razu drastycznych działań. Najczęściej wystarczy dokonywać stopniowo małych zmian przynoszących więcej zadowolenia i zmieniających nastawienie do życia.
          Jeśli masz rower spróbuj przynajmniej 2 razy w tygodniu wybrać się na wycieczkę - nic wielkiego można zacząć od półgodzinnej, poza dotlenieniem organizmu, ujędrnisz pośladki, wzmocnisz nogi i spalisz ponad 400 kcal. Jeśli nie rower być może kurs tańca? Masz do wyboru cały szereg propozycji. Flamenco, tango, salsa, taniec nowoczesny, taniec towarzyski, kilka rodzajów tańców egzotycznych np. indyjski, znajdziesz coś dla siebie. Oczywiście najkorzystniej jest uczestniczyć w takim szkoleniu we dwoje.I jak miło jest później razem poćwiczyć w domu. Właśnie z takich małych radości, chwil zadowolenia z życia zbudowane jest to nasze szczęście.
         

W tydzien ku lepszemu - zmian ciąg dalszy

          P o n i e d z i a ł e k - czeka Cię praca, szkoła, obowiązki, a wstać tak ciężko. Podobno naciskanie pewnych punktów akupunkturowych w górnej części uszu i ich płatków dodaje energii. Wystarczy jednak 10 kmin. i kilka ćwiczeń rozciągająco- oddechowych przy otwartym oknie i nie potrzeba akupunktury, a poza energią posłuży bardziej zdrowiu.
          Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nawet przy dietach odchudzających. Dietetycy twierdzą nawet, że dobre śniadanie sprzyja odchudzaniu. Ważnym elementem są kiełki pszenicy, rzodkwi, soi. Dbaj o różnorodność i estetykę posiłków.  K o l o r o w o!
          Pamiętaj, że spożywanie dużych ilości mięsa, zwłaszcza czerwonego zwiększa ryzyko wielu chorób. Lepiej czasem przynajmniej zastąpić je rybą lub roślinami strączkowymi.
          Rozmawiaj z dziećmi o zdrowym jedzeniu. Pokazuj na sobie przykłady. W miarę możliwości ograniczaj coraz bardziej napoje gazowane, słodycze, kawę. Zmniejszaj ilość tłuszczu dodawanego do jedzenia. Sprawdź, czy dostatecznie dużo wapnia spożywacie w ciągu dnia w mleku, serach, rybach, mięsie.
          Zamień windę na chodzenie po schodach i ćwicz przy okazji oddychanie. Świetnie wzmacnia kondycję. Znajdź codziennie kilka minut - przynajmniej 10 na wykonanie 2 -3 wybranych ćwiczeń rozciągających lub wzmacniających mięśnie. To naprawdę nic wielkiego. Kiedy to tylko możliwe, zamiast jechać samochodem idź na piechotę.
          Zadbaj o regularny sen.Ludzie, którzy śpią 8 godzin są zdrowsi i szczuplejsi, a rano nie potrzebują dopingu, aby zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Nie zarywaj więc nocy dla telewizji czy komputera.

          W t o r e k - owoc zakazany nęci.
          Ograniczając spożycie jakichkolwiek produktów nie traktuj ich jako całkowitego tabu ani dla siebie ani dla dzieci. Czasem warto się lekko ugiąć, żeby zbytnio nie kusiło, łatwiej i skuteczniej jest rozłożyć ograniczanie na czas dłuższy . Spróbuj zorganizować jeden dzień bez mediów. Zamiast siedzieć przed tv lub komputerem zorganizujcie zabawę dla całej rodziny. Najlepiej na świeżym powietrzu, a jeśli pogoda nie dopisała można np. w domu zorganizować konkurs tańca rodzinnego? Masz wiele pomysłów, na pewno znajdzie się taki, który zaakceptuje cała rodzina

          Zrób coś tylko dla siebie. Może maleńki zakup - nowy kolor lakieru, a może po prostu pośpiewaj ulubione piosenki. Pomyśl, aby odświeżyć stare albo nawiązać nowe znajomości z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania. Potrzebujemy oderwania się od rutyny, a działanie w grupie podtrzymuje aktywność, przeciwadziała depresji. Pamiętaj również, aby jak najwięcej chodzić na piechotę - po drobne zakupy, do pracy jeśli nie jest zbyt daleko i oczywiście dla przyjemności na spacer. Chodzenie pomaga odsunąć ryzyko wielu chorób np. cukrzycy, stawów, serca, nie wspominając o zachowaniu prawidłowej wagi i sylwetki.

          Dlaczego mieszkańcy południowej Europy są od nas zdrowsi i szczuplejsi? Jedną z przyczyn jest na pewno to, że jedzą dużo jarzyn, ryb, a na deser owoce. Zamień deser lub popołudniowe ciastko do kawy na sałatkę z owoców / szczególnie jagodowych/ z łyżką naturalnego jogurtu. Efekt? W ciągu roku kilka kg mniej i ile naturalnych witamin dla zdrowia. Gotuj zupy z dużą ilością marchwi, pomidorów, brokułów lub z tych jarzyn rób sałatki, z dodatkiem selera, cebuli, czosnku. Ludzie jedzący duże ilości warzyw szczególnie z zawartością lipokenu i beta karotenu dwa razy rzadziej chorują na nowotwory.

          Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, zrób badania kontrolne. Nie lekceważ żadnych objawów, bo samo przejdzie. Najczęściej nie i jeśli nie sprawdzisz nie będziesz wiedzieć czy to rzeczywiście drobiazg, czy może choroba.
        

wtorek, 5 kwietnia 2011

W tydzien ku lepszemu - Pierwsze zmiany

          Nikt z nas nie lubi się zmuszać do robienia czegoś, na co nie ma ochoty i nie robi tego. jeśli nie musi. Jeśli więc tak naprawdę nie chcemy nic w swoim życiu zmieniać, bo wydaje nam się, że wszystko jest w porządku to żadne "mocne postanowienia" na nic nam się zdadzą, choćby najsłuszniejsze. Dlatego najpierw poszukajmy powodów do drobnych nawet zmian. Zacznijmy od naszego nastawienia, nastroju, najlepiej w niedzielę.

N i e d z i e l a - dzień bez napadu złości.
           Wiele lat temu Majka Jeżowska śpiewała w jednym z ówczesnych przebojów "Od rana mam dobry humor, z równowagi nic dziś nie wyprowadzi mnie..."Bardzo dobre motto na niedzielę. Obojętnie co się wydarzy pomyśl zanim wybuchniesz:
1. Czy to, co mnie zdenerwowało jest naprawdę tak ważne i jaki mam na tę sytuację wpływ,
2. Czy cena jaką są nerwy i w konsekwencji ryzyko choroby serca są tego warte,
3. Co mogę zrobić aby uniknąć takich sytuacji,
czyli spróbuj wykorzystać  wszystko jako doświadczenie na przyszłość.
          Dzień wolny od pracy jest dobrą okazją, aby popracować trochę nad sobą i psychicznie i fizycznie. Nie masz czasu na regularne treningi? Wystarczy, że wygospodarujesz 10 min na kilka podstawowych ćwiczeń.Wybierz 2-3 dziennie, a przez tydzień regularnych powtórzeń przez 10-15 minut rozruszasz całe ciało, poprawisz stan stawów, kości i mięśni.Do tego dodaj pół godziny intensywnego spaceru z rodziną albo zabawy z dziećmi, np. gając w piłkę aby spalić nieco kalorii i wzmocnić m.in.uda.
          Niedziela jest też tradycyjnym dniem rodzinnych posiłków. Przygotuj je kolorowo, na ładnie nakrytym stole. Dużo sezonowych warzyw, zimą dobre też są mrożonki- odpowiednio przygotowane. Stosuj często pomidory lub sosy pomidorowe - dobre nie tylko dla mężczyzn, pozwalając zmniejszyć ryzyko kłopotów z prostatą. ale dla całej rodziny. Na deser owoce z odtłuszczonym jogurtem.Do picia zamiast gazowanych słodkich napojów, woda mineralna niegazowana z plasterkiem cytryny lub listkiem mięty.
          Jeśli jeszcze tego nie wiesz, zorientuj się z jakimi chorobami genetycznymi boryka się Twoja rodzina, również ze strony męża - ze względu na dzieci. Nie wpadając naturalnie w hipochondrię zastanów się czy Ty lub ktoś z najbliższych nie ma jakichś objawów, pamiętaj jednak, że początki wielu groźnych chorób przebiegają bezobjawowo. Dlatego może warto porozmawiać wkrótce z lekarzem rodzinnym i sporządzić plan badań profilaktycznych. Jeśli nic się nie dzieje nie zaszkodzą, a można na przyszłość można być spokojnieszym. W obecnych czasach choroba nie jest już "przywilejem" ludzi starszych. Na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia stawów i mnóstwo innych schorzeń zapadają coraz młodsi ludzie, nawet dzieci. Nie bagatelizuj tego.
          Wieczorem zadbaj o miły nastój, później przyjemna kąpiel z dodatkiem jakiegoś olejku, może lawendowego i kilka ćwiczeń rozciągających stawy w wodzie/ to naprawdę przyjemne/ pomogą przyjemnie przygotować się do kolejnego tygodnia pracy. 

niedziela, 3 kwietnia 2011

W tydzien ku lepszemu

          Nasze życie to ciągla pogoń.Za kasa, kariera.gadżetami,ideami, uczuciami itd.itd.W gonitwie tej tracimy cale życie i zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, ze gdzieś po drodze zagubiliśmy swoje "ja", marzenia, życiowe plany, to wszystko, co sprawiało, ze życie było takie piękne a przyszłość wydawała się jeszcze lepsza. Czasem potrzeba nam potężnego szoku, katastrofy, ciężkiej choroby, lub wręcz śmierci kogoś dla nas ważnego, bliskiego, aby przewartościować nasze życie, aby przynajmniej poróbować coś zmienić a i to nie zawsze skutkuje, bo po otrzaśnięciu się wracamy do naszej gonitwy. Niektórzy jednak po takich przeżyciach potrafią docenić wartość tego, co posiadają, wartosc samego życia, zdrowia, możliwości bycia z rodzina przyjaciółmi, chce się tym po prostu cieszyć jak najdłużej. Nie zawsze opamiętujemy się w porę, ponieważ właśnie wówczas często okazuje Siek, ze tego, czego obecnie najbardziej nam trzeba, najbardziej pragniemy, mamy już całkiem niewiele - czasu.
          Zamiast czekać na taki nagły zwrot w naszym życiu, najczęściej smutny, czy Recz tragiczny zróbmy cos dla samych siebie jak najprędzej, właśnie juz. Bo jeśli nie my to kto, a jeśli nie teraz to kiedy? Kiedy będzie za późno? Banał? Możliwe, ale banał w 100% polegający na prawdzie. Mam jeszcze dużo czasu, powiedzą niektórzy, jestem jeszcze mlody\a\ nie jest ze mną tak źle, dobrze wygadam,wiec jestem zdrów, a poza tym w przyszłym roku i tak zapowiadają "koniec Świata" , wiec po co to wszystko? Na nic, szkoda czasu i wysiłku ewentualnie poźniej pomyśle. Pewnie trudził się na próżno nie lubi nikt, lepiej ponarzekał i czekac. Tylko czy aby na pewno na prozno? Dziś praktycznie nic nam nie dolega, czujemy się dobrze, konkretnych objawów, które moglibyśmy podpasować do jakiejś choroby\ bo przecież na czym jak na czym ale na medycynie zna się przynajmniej połowa Polakow\ nie mamy, ale to jeszcze nie oznacza, ze wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku. Od drobiazgów jednak zaczyna się cale "zło" i pozniej nie bardzo jest co ratować, albo cale "dobro" i po jakim czasie sami jesteśmy zdziwieni, ze nie bylo trudno a tak daleko zaszliśmy.
          A "koniec Świata"? Zapowiadany i zapowiadany juz wielokrotnie w różnych proroctwach i przez naukowców nie nadszedł wiec może i teraz nie nadejdzie I co,oczekując na niego wypalajmy się doszczętnie a pozniej? Szybko i ostro zechcemy nadarabiać zaniedbania i zniszczenia w nas samych, co niestety nieczęsto przynosi oczekiwane efekty. Tak jak mniejszą łyżeczką najesz się wolniej niż dużą ale przynajmniej spokojniej, bez krztuszenia ,wiec zdrowiej i bezpieczniej, tak powoli małymi krokami dojdziesz do zdrowia, sil i energii w życiu. Poza tym jaka mamy gwarancje, ze np. jutro na przejściu dla pieszych i przy zielonym dla nas świetle , nie przejedzie nas pijany kierowca, sami nie spowodujemy śmiertelnego dla nas wypadku albo zwyczajnie nie spadnie nam na głowę dachówka, albo.... 1000 innych rzeczy się nie zdarzy. Jak co dzień. I z tego powodu nie będziemy dbali o siebie, najbliższych? Jeśli jednak ten "koniec Świata" rzeczywiście wkrótce nadejdzie, to cóż niewiele mamy w tej sprawie do zrobienia, poza aspektami jakimi alarmują nas ekolodzy, naukowcy. Gdyby wiec tak się miało istotnie stać, po prosto umrzemy "zdrowsi" i zdrowsi wejdziemy w to przyszłe "życie po życiu", kto wie moze będzie nam z tym lepiej?
          Zeby być w formie nie trzeba wielkich efektownych wyjść na siłownię, czy godzinami ćwiczyć w pocie czoła, jak reklamują chętne na nas zarobić różne firmy. Wystarcza początkowo niewielkie zmiany w codziennych przyzwyczajeniach, półgodzinny marsz i kilka naprawdę prostych ale dość regularnie wykonywanych ćwiczeń, do tego parę zmian w codziennym menu, zamiast wielkiej natychmiastowej rewolucji aby odnieść naprawde wiele korzyści. Połączenie takie zbije nam parę kilogramów jeśli mamy ich za dużo lub pomoże w utrzymaniu dobrej sylwetki jeśli taka się cieszymy a także bardzo skutecznie obniżyć lub wręcz uniknąc ryzyka naprawde wielu chorób, w tym serca, stawów, kości, nowotworów, cukrzycy, Czy warto? Za tak niewielka cenę na pewno. KAZDY Z NAS JESLI CHCE - POTRAFI WSZYSTKO OSIAGNAC.                                                                               c.d."Pierwsze zmiany"

sobota, 2 kwietnia 2011

Niezadowoleni-zadowoleni

Narzekanie jest naszym ulubionym tematem towarzyskich pogawędek. Narzekamy właściwie na wszystko:pogodę,prace,szefa zarobki,prawo,Służbe Zdrowia, politykę, etc.etc.Czasem słusznie, czasem niekoniecznie. Jednakże podobno celujemy w jednej dziedzinie,mianowicie jesteśmy narodem, który  k o c h a
opowiadać o swoich chorobach i narzekać na zdrowie. Czy naprawdę?
Co pewien czas różnego rodzaju instytucje medialne przeprowadzają pewne "sprawdziany" opinii Polaków na temat stanu swojego zdrowia i trybu życia jaki prowadza. Wyniki są niemal zawsze zaskakujące.Otóż okazuje się, ze mamy się co najmniej dobrze. Zdecydowana większość naszych rodaków twierdzi w takich przypadkach, ze ma się dobrze,i tak wygląda, ma dobre samopoczucie, wlasciwie bez dolegliwości. Naturalnie wg własnej subiektywnej oceny. Natomiast lekarze, którzy konsultują i następnie komentują te badania z rozpaczy łapią się za głowę. W ich bowiem ocenach chorujemy i co gorsze sami sobie w tym "pomagamy". Jemy za dużo \ a jak tu nie wykorzystać okazji gdy po latach pustych sklepów nareszcie można dostać wszystko?\ i niewłaściwie \a przecież właśnie najbardziej smakuje to, co zakazane\, palimy, natomiast ruszamy się zdecydowanie za mało. W teorii jesteśmy całkiem dobrzy, pytani na ogół barwnie i pewnie opisujemy zdrowy racjonalny tryb zycia , kojarząc go słusznie z właściwym odżywianiem, bez nadmiaru używek, z aktywnością fizyczna. A czy tak robimy? Bynajmniej, za małą chwilkę wracamy do starych nawyków. Wiemy co trzeba robić, ale robimy jedynie to tylko, co jest najłatwiejsze.Witaminy- proszę bardzo łykniemy garść tabletek dla zdrowia, odpoczynek? a jakże-śpimy długo, bo do pozna swiętowaliśmy lub siedzieliśmy w sieci, jedzenie-naturalnie koniecznie, jakaś pizza albo coś szybkiego z torebki albo baru itd.Jak widać od teorii do praktyki droga daleka.
Ale możemy razem spróbować ją nieco skrócić "W tydzień ku lepszemu" lub pozostać przy swoim, może tylko nieco baczniej przygladając się sobie i częściej sprawdzając pewne swoje parametry zdrowotne"Zyj zdrowiej, żyjąc niezdrowo".